Budynas-Nisbett:Shigley's I.Basics 1.Introduction to T©The McGraw-Hill Mechanical Engineering Mechanical Engineering Companies,2008 Design,Eighth Edition Design 20 I Mechanical Engineering Design EXAMPLE 1-3 A shouldered screw contains three hollow right circular cylindrical parts on the screw before a nut is tightened against the shoulder.To sustain the function,the gap w must equal or exceed 0.003 in.The parts in the assembly depicted in Fig.1-4 have dimen- sions and tolerances as follows: a=1.750±0.003in b=0.750±0.001in c=0.120±0.005in d=0.875±0.001in Figure 1-4 An assembly of three cylindrical sleeves of lengths a,b,and c on a shoulder bolt shank of length a.The gap w is of interest. All parts except the part with the dimension d are supplied by vendors.The part con- taining the dimension d is made in-house. (a)Estimate the mean and tolerance on the gap w. (b)What basic value of d will assure that w>0.003 in? Solution (a)The mean value of w is given by Answer 0=a-b-c-d=1.750-0.750-0.120-0.875=0.005in For equal bilateral tolerances,the tolerance of the gap is Answer tm=1=0.003+0.001+0.005+0.001=0.010in all Then,w=0.005±0.010,and "mar=i+1w=0.005+0.010=0.015in wmin=币-tw=0.005-0.010=-0.005in Thus,both clearance and interference are possible. (b)If wmin is to be 0.003 in,then,=wmin+=0.003 +0.010=0.013 in.Thus, Answer a=a-b-c-i=1.750-0.750-0.120-0.013=0.867in The previous example represented an absolute tolerance system.Statistically,gap dimensions near the gap limits are rare events.Using a statistical tolerance system,the probability that the gap falls within a given limit is determined.This probability deals with the statistical distributions of the individual dimensions.For example,if the distri- butions of the dimensions in the previous example were normal and the tolerances,t,were See Chapter 20for a description of the statistical terminology.Budynas−Nisbett: Shigley’s Mechanical Engineering Design, Eighth Edition I. Basics 1. Introduction to Mechanical Engineering Design 26 © The McGraw−Hill Companies, 2008 20 Mechanical Engineering Design EXAMPLE 1–3 A shouldered screw contains three hollow right circular cylindrical parts on the screw before a nut is tightened against the shoulder. To sustain the function, the gap w must equal or exceed 0.003 in. The parts in the assembly depicted in Fig. 1–4 have dimensions and tolerances as follows: a = 1.750 ± 0.003 in b = 0.750 ± 0.001 in c = 0.120 ± 0.005 in d = 0.875 ± 0.001 in Figure 1–4 An assembly of three cylindrical sleeves of lengths a, b, and c on a shoulder bolt shank of length a. The gap w is of interest. a b c d w All parts except the part with the dimension d are supplied by vendors. The part containing the dimension d is made in-house. (a) Estimate the mean and tolerance on the gap w. (b) What basic value of d will assure that w ≥ 0.003 in? Solution (a) The mean value of w is given by Answer w¯ = ¯a − b¯ − ¯c − d¯ = 1.750 − 0.750 − 0.120 − 0.875 = 0.005 in For equal bilateral tolerances, the tolerance of the gap is Answer tw = all t = 0.003 + 0.001 + 0.005 + 0.001 = 0.010 in Then, w = 0.005 ± 0.010, and wmax = ¯w + tw = 0.005 + 0.010 = 0.015 in wmin = ¯w − tw = 0.005 − 0.010 = −0.005 in Thus, both clearance and interference are possible. (b) If wmin is to be 0.003 in, then, w¯ = wmin + tw = 0.003 + 0.010 = 0.013 in. Thus, Answer d¯ = ¯a − b¯ − ¯c − ¯w = 1.750 − 0.750 − 0.120 − 0.013 = 0.867 in 10See Chapter 20 for a description of the statistical terminology. The previous example represented an absolute tolerance system. Statistically, gap dimensions near the gap limits are rare events. Using a statistical tolerance system, the probability that the gap falls within a given limit is determined.10 This probability deals with the statistical distributions of the individual dimensions. For example, if the distributions of the dimensions in the previous example were normal and the tolerances, t, were